Osadnik wtórny, powiększone bioreaktory, nowe napowietrzacze i sprężarki. Wszystko działa automatycznie. Jeszcze kilka lat temu o takiej technologii mogliśmy tylko pomarzyć, a teraz nowa oczyszczalnia ścieków już działa! – To wspaniała wiadomość, bo bez tego nasza Ziemia nie wytrzyma – zgadzają się mieszkańcy.

Na tę chwile czekaliśmy od dawna. O potrzebie modernizacji oczyszczalni ścieków mówiło się od ładnych paru lat. Dotychczasowy sprzęt działał pod wieloma zastrzeżeniami. Obecnie wszystkie problemy znikły, jak za odjęciem czarodziejskiej różdżki. A wszystko za sprawą nowoczesnej technologii, która obsługuje zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków.

Obecnie nasza wydajność jest dużo większa. Ale co najważniejsze, wszystko dużo lepiej funkcjonuje. Mamy osadnik wtórny, powiększone bioreaktory, nowe napowietrzacze i sprężarki. Wszystko działa „w automacie” – nie kryje radości operator w oczyszczalni Marcin Siarkowski.

Specjalista dodaje, że zmiany na lepsze są niezwykle korzystne dla środowiska w gminie. – Trudno się temu dziwić, skoro stary sprzęt miał ponad 20 lat. Teraz mamy do dyspozycji nowoczesną technologię, która oczyszcza ścieki o sto procent lepiej. Kilka lat temu mogliśmy o czymś takim tylko pomarzyć, a teraz stało się faktem – cieszy się pan Marcin.

Cieszą się także mieszkańcy, bo nowa oczyszczalnia ma realny wpływ na poprawę życia w gminie. – Osobiście popieram wszystkie projekty, które chronią naszą planetę. Ekologia jest bliska mojemu sercu. Poza tym wywodzę się ze starszego pokolenia, które dużo widziało i sporo wie. Przed laty wszystko mieliśmy naturalne, teraz dominują środki chemiczne, detergenty, które spływają litrami do przyrody. Musimy walczyć o Ziemię – apeluje Bogumiła Hajdasz, szefowa Rady Seniorów w gminie Świdnica.

Pani Bogumiła oprócz tego, że pisze wiersze, także dużo… wędkuje. Ma często kontakt z naturą. – Niestety, sztucznych, przetworzonych nieczystości jest coraz więcej, zaś wody coraz mniej! – ostrzega. – Jeżeli będziemy ją zatruwać, to marnie skończymy. Bardzo się cieszę, że mamy nową oczyszczalnię, bo Ziemia krzyczy, Ziemia woła: Ratujcie mnie! A ta nowoczesna technologia, to właśnie niezbędna pomoc.

Z nowej inwestycji radują się także najmłodsi mieszkańcy gminy. Dzięki rozmaitym akcjom , skierowanym do dzieci, maluchy są świetnie wyedukowane i na hasło „ekologia” odpowiadają błyskawicznie. Jednak o tym, jak ważna jest dbałość o środowisko, młodsi mieszkańcy gminy Świdnica wiedzą nie tylko z lekcji. Dziesięcioletni Jakub Brodzik jest pasjonatem wędkarstwa. Na łowieckie eskapady jeździ z tatą. Nieraz zdarzało się im widzieć pływające w wodzie puszki, czy inne odpady. Kuba zdecydowanie orzeka, że to przez ludzi woda jest zanieczyszczona. – Woda jest bardzo ważna. Bez niej nie moglibyśmy żyć. – zauważa rezolutnie dziesięciolatek. – A ja uwielbiam jeździć nad jezioro. Czuję się wtedy taki odstresowany.

Artur Matyszczyk